0910-54 54 104
0939-55 55 140

زبان برنامه نویسی اِسکرچ (Scratch)

کلمه انگلیسی Scratch در زبان فارسی به معنای کشیدن چیزی با دست، حک کردن، ناخن کشیدن، است.  اگر به حرکت دست دی جی ها که سازنده آهنگ هستند دقت کرده باشید آن ها با کشیدن دست خود بر روی صفحه دستگاه، سعی می کنند موسیقی های خلاقانه ای بسازند، در زبان برنامه نویسی اسکرچ نیز کار مشابهی صورت می گیرد. برنامه نویس دستورات مختلف اسکرچ را؛ با موس گرفته و به صفحه اسکریپت کشیده و رها می کند و آن ها را به راحتی جا به جا می کند، تا پروژه قشنگ و خلاقانه ای بسازد.

Scratch-Online-Editor
             شکل 1) محیط زبان برنامه نویسی اسکرچ نسخه 2 آنلاین.
           
زبان برنامه نویسی اسکرچ (Scratch) در ماه می سال ۲۰۰۷ توسط آقای میشل رسنیک دانشمند مطرح دانشگاه MIT آمریکا و مدیر بخش Lifelong Kindergarten طراحی شده و به بازار عرضه گردید. این پروژه با هدف ساخت یک زبان برنامه نویسی ساده مخصوص کودکان 8 تا 16 ساله آغاز شد. بنابراین زبان برنامه نویسی اسکرچ برای آموزش برنامه نویسی به این رده سنی بسیار مناسب است. البته اگر گروه های سنی دیگر در سطح مبتدی قرار دارند و تازه می خواهند آموزش برنامه نویسی را فراگیرند، می توانند یادگیری خود را با این زبان برنامه نویسی آغاز کنند. کودکان با استفاده از این زبان برنامه نویسی می توانند به سادگی بازی های ویدئویی، انیمیشن و یا موسیقی بسازند. شکل 1) محیط نرم افزار اسکرچ نسخه 2 آنلاین را نشان می دهد.
Scratch-Mitch-Resnick-2
             شکل 2) پروفسور میشل رسنیک خالق زبان برنامه نویسی اسکرچ.
           
در حال حاضر افراد مختلف در بیش از 150 کشور مختلف جهان از این برنامه استفاده می کنند و برای بیش از 40 زبان زنده ترجمه و بهینه سازی شده است که زبان فارسی نیز یکی از آن ها می باشد. همچنین ده ها هزار نفر از سراسر دنیا نیز در سایت رسمی اسکرچ عضو شده و پروژه های خود را برای تمام برنامه نویسان در نقاط مختلف جهان به اشتراک گذاشته اند.هم اکنون شرکت های بزرگ دنیا که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند مانند آمازون (Amazon)، گوگل (Google)، گیت هاب (GitHub)، اینتل (Intel)، لِگو (Lego)، و غیره از جمله حامیان اصلی زبان برنامه نویسی اسکرچ می باشند. از جمله مزایای زبان برنامه نویسی اسکرچ نسبت به سایر زبان‌های برنامه نویسی که تاکنون ابداع شده اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. استفاده از این زبان در دانشگاه‌های هاروارد و برکلی به عنوان زبان برنامه نویسی مقدماتی.

2. جلوگیری از اشتباه کردن برنامه نویسان در هنگام ساخت پروژه.

3. امکان اجرای پروژه های ساخته شده به صورت آنلاین در وب سایت رسمی اسکرچ.

4. دستورات برنامه نویسی مربوط به هر پروژه در دسترس عموم قرار دارد (ویژگی متن باز)    

5. جلوگیری از توقف اجرای برنامه به دلیل خطاهای زمان ترجمه و اجرا.  

6. پشتیبانی از بیش از ۴۰ زبان زنده دنیا از جمله زبان فارسی.  

7. قابلیت اجرا در سیستم عامل های مختلف شامل مکینتاش، ویندوز و لینوکس.  

8. برخورداری از جامعه ای از کودکان برنامه نویس به تعداد بیش از یک میلیون کودک برنامه نویس.  

9. ایجاد بستری مناسب برای رشد خلاقیت کودکان و نوجوانان.  

10. امکان به اشتراک گذاری پروژه های ساخته شده به صورت آنلاین در وب سایت رسمی اسکرچ.  

11. فراهم بودن امکان برنامه نویسی با سخت افزارهایی نظیر لگو و پیکوبرد در زبان برنامه نویسی اسکرچ.  

شما می توانید به صفحه نمونه پروژه های اسکرچ در سایت مارکت 021 بروید و از نمونه بازی ها و انمیشن هایی که با استفاده از زبان برنامه نویسی اسکرچ طراحی و پیاده سازی شده بازدید کنید و در صورت نیاز بر روی هر پروژه کلیک کرده و فایل طراحی پروژه را که شامل دستورات برنامه نویسی اسکرچ است رایگان دانلود نمایید.همچنین شما از طریق آدرس ایمیل scratch@market021.com می توانید با واحد برنامه نویسی اسکرچ در سایت بازار پروژه و آموزش در ارتباط باشید.

لینک های مرتبط با این مقاله  

نمونه پروژه های اسکرچ  

پیکو برد حواس پنجگانه اسکرچ

فروش ویژه پیکو برد اسکرچ

عضویت در خبرنامه
captcha

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت مارکت 021

Copyright © 2016 market021.com All rights reserved