0910-54 54 104
0939-55 55 140

دانلود و آموزش راه اندازی شبیه ساز Xmulator

در این مقاله ما قصد داریم که نحوه دانلود و راه اندازی شبیه سازی xmulator را بر روی سیستم عامل ویندوز 7 آموزش دهیم. از شبیه ساز xmulator برای شبیه سازی شبکه های روی تراشه (Network-On-Chip) و الگوریتم های مسیریابی در این نوع شبکه ها استفاده می شود. با دنبال کردن مراحل زیر می توانید این شبیه ساز را روی کامپیوتر خود نصب کرده و سپس از آن؛ استفاده نمایید.

دانلود و خروج فایل شبیه ساز از حالت فشرده

ابتدا فایل فشرده شده شبیه ساز xmulator را از سایت مارکت 021 دانلود کنید. لینک دانلود شبیه ساز xmulator در انتهای همین مقاله قرار داده شده است. پس از این که فایل فشرده شبیه ساز به نام xmulator5-Kary and Mesh.rar  را دانلود نمودید، آن را از حالت فشرده خارج نمایید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش خارج کردن فایل ها از حالت فشرده را مطالعه نمایید.بعد از این که فایل xmulator5-Kary and Mesh.rar را از حالت فشرده خارج نمودید، به داخل فلدرxmulator5-Kary and Mesh  رفته و فلدر Result را کپی کرده و در درایو \:E بچسبانید. (Paste کنید). محتویات فلدر Result شامل فایل های ورودی و خروجی است که شبیه ساز xmulator از آن ها استفاده می کند. دقت داشته باشید که فلدر Result فقط باید در درایو \:E قرار گیرد. به عبارت دیگر شبیه ساز xmulator برای ساختن شبکه و تنظیمات سوئیچینگ، به درایو \:E مراجعه می کند و اگر فلدر Result و فایل های درون این فلدر را در \:E مسیر پیدا نکند از مقادیر پیش فرض که در سورس کد شبیه ساز تعریف شده است برای ساخت و پیکربندی شبکه استفاده خواهد کرد.فایل runSplashMesh.xml فایل ورودی شبیه ساز است. شبیه ساز xmulator مقادیر مورد نیاز برای ساخت شبکه های روی تراشه مِش (Mesh) و فوق مکعب (Hypercube) را از داخل این فایل خوانده و سپس این دو شبکه را بر اساس مقادیر این پارامترها می سازد. برای اینکه بتوانید پارمترهای تعریف شده در فایل runSplashMesh.xml را مشاهده کنید و مقادیر آن ها را تغییر دهید کافی است همانند تصویر نشان داده شده در شکل (1) بر روی فایل runSplashMesh.xml راست کلیک کرده و سپس از گزینه open with… نرم افزار Notepad را انتخاب نمایید.

Open-RunSplashMesh-xmulator-1
             شکل (1) باز کردن فایل ورودی شبیه ساز xmulator در نرم افزار Notepad.
           
در این صورت محتویات این فایل در نرم افزار Notepad نمایش داده می شود و شما می توانید مقادیر هریک از پارامترها را تغییر داده و سپس تغییرات خود را بر روی همین فایل ذخیره نمایید.فایل resMesh.xml فایل خروجی شبیه ساز می باشد که نتایج به دست آمده از کارایی و توان مصرفی شبکه در این فایل قرار داده می شود. برای استفاده از نتایج خروجی شبیه ساز که در فایل resMesh.xml قرار گرفته اند فایل Empty File.xlsx را باز کرده و سپس فایل resMesh.xml را گرفته و در یکی از سلول های خالی فایل اکسلِ Empty File.xlsx رها کنید. (Drag &         Drop) بعد از این که این فایل را در یکی از فیلدهای فایل خالی اکسل گرفته و رها کردید پیامی همانند شکل (2) به شما نمایش داده می شود. گزینه Use the XML Source task pane را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.
Select-XML-Option-xmulator-2
             شکل (2) انجام تنظیمات فایل خروجی شبیه ساز  برای باز شدن در نرم افزار اِکسل.
           
در شکل (3) برخی از پارامترهای خروجی شبیه ساز xmulator نمایش داده شده است.
Output-Parameters-xmulator-3
             شکل (3) لیست برخی از پارامترهای خروجی شبیه ساز xmulator.
           
   برای استفاده از مقادیر هر یک از پارامترها کافیست پارامتر مورد نظر خود را با دکمه چپ موس انتخاب کرده و آن را گرفته سپس در یکی از فیلدهای خالی سمت چپ در اکسل رها کنید. برای مشاهده مقادیر پارامتر مورد نظر خود، بعد از این که آن پارامتر را به یک سلول خالی اِکسل منتقل نمودید، کافیست بر روی نام همان پارامتر (که هم اکنون در یکی از سلول های اکسل قرار دارد) راست کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Refresh را کلیک کنید.

اجرا کردن شبیه ساز Xmulator

برای اجرا شدن شبیه ساز xmulator بایستی نرم افزار  Microsoft Visual Studio 2010 بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید. (اگرچه نسخه 2008 این شبیه ساز نیز وجود داردکه هیچ تفاوتی با نسخه 2010 ندارد)بعد از این که فلدر Result را در درایو \:E قرار دادید و مقادیر پارامترهای ورودیِ مورد نظر خود برای ساخت شبکه های مِش و فوق مکعب را در فایل runSplashMesh.xml وارد کردید، می توانید به فلدر xmulator5-Kary and Mesh بروید و سپس بر روی فایل AllProjects.sln  دو بار کلیک کنید. در صورتی که Microsfot Visual Studio 2010 در سیستم شما به درستی نصب شده باشد، بعد از مدت زمان کوتاهی سورس کد شبیه ساز xmulator در visual studio باز می شود و با زدن دکمه F5 شبیه ساز به اجرا در می آید. نکته ای که وجود دارد این است که شبیه ساز xmulator که در این فایل فشرده شده برای دانلود در سایت قرار گرفته است، به صورت پیش فرض پروژه Xmulator.InterconnectionTopologies.KaryNcube را اجرا می کند. بنابراین در صورتی که شما دکمه F5 کیبورد را برای اجرا شدن شبیه ساز بزنید، xmulator شبکه فوق مکعب را ساخته و پیام ها را بین گره های پردازشی جا به جا می کند. چنان چه شما می خواهید از شبیه ساز مِش برای پروژه خود استفاده نمایید بایستی همانند شکل (4) بر روی پروژه Xmulator.InterconnectionTopologies.Mesh راست کلیک کرده و سپس گزینه Set as Startup Project را انتخاب کنید.

Set-As-Startup-Mesh-Project-4
             شکل (4) انتخاب شبکه مِش برای اجرا شدن در شبیه ساز xmulator.
           
هنگامی که شبیه ساز به اجرا در می آید، پنجره ای همانند شکل (5) بر روی مانیتور شما ظاهر می شود که نشان می دهد هریک از اِلمان های پردازشی برای یکدیگر پیام تولید می کنند و این پیام ها را در شبکه برای مقصدهای مشخصی ارسال می کنند.
Runing-Xmulator-5
             شکل (5) پنجره نمایش مقادیر پارامترهای خروجی در زمان اجرای شبیه ساز.
           
بعد از این که کار شبیه ساز به درستی خاتمه یابد پنجره نمایش داده شده در شکل (5) به طور اتوماتیک بسته می شود. بعد از بسته شدن این پنجره شما می توانید به فلدر Result رفته و همانند روش گفته شده از پارامترهای خروجی موجود در فایل resMesh.xml استفاده نمایید.

عضویت در خبرنامه
captcha

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت مارکت 021

Copyright © 2016 market021.com All rights reserved